Działaj!


  • Zobacz jak możesz nam pomóc w promocji kampanii Bezmięsne Poniedziałki!
  • Poinformuj o niej swoich znajomych i zachęć do udziału w akcji. Jeden bezmięsny dzień w tygodniu to naprawdę mało.
  • Opowiedz o idei bezmięsnych poniedziałków lokalnym restauracjom i kawiarniom. Porozmawiaj, napisz list lub skorzystaj z naszego wzoru i dopisz odpowiednie dane.

Zachęcamy do udziału w najnowszej kampanii Fundacji Viva! – „Bezmięsne poniedziałki”. To pierwsza polska odsłona międzynarodowej inicjatywy, której poparcia udzieliły takie postaci jak Paul McCarthney czy Al Gore.

Kampania rozpoczęła się w 2003 roku, kiedy po raz pierwszy akcję bezmięsnych poniedziałków wprowadzono do ponad 20 publicznych szkół w Stanach Zjednoczonych. Dzisiaj kampania Bezmięsnych Poniedziałków jest już obecna między innymi w Wielkiej Brytanii, Belgii, Kanadzie i Chorwacji.

W 2009 roku jako pierwsze miasto na świecie, kampanię oficjalnie zaaprobowało belgijskie Ghent.

Bezmięsne poniedziałki to odpowiedź na rosnące współcześnie problemy ekologiczne i zdrowotne. Jeden bezmięsny dzień w tygodniu to wielka ulga dla naszej planety. Zgodnie z danymi Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, obecne hodowle masowe odpowiadają za emisję większej ilości gazów cieplarnianych niż cały transport samochodowy, lotniczy i morski razem wzięte. To jeden za głównych powodów dla których w 2012 roku wsparcia kampanii udzieliło chorwackie Ministerstwo Środowiska.

Jeden bezmięsny dzień w tygodniu może, metodą małych kroków, pomóc przełamać złe nawyki żywieniowe i być szansą na wypróbowanie nowych smaków.

Zachęcamy Państwa do włączenia się do kampanii i wspólnej promocji bezmięsnych poniedziałków w Państwa (tu wpisz nazwę instytucji/lokalu).

Zainteresowanie dietą wegetariańską rośnie. W naszej największej kampanii „Zostań wege na 30 dni” wzięło udział ponad 20 tys. osób. Coraz więcej lokali i punktów usługowych oferuje dania bezmięsne, a rynek żywności wegetariańskiej stale rośnie.

Jeden bezmięsny dzień w tygodniu nie tylko urozmaici Państwa ofertę, ale też pomoże zainteresować nią nowe osoby. Po dodatkowe szczegóły zapraszamy na stronę bezmiesneponiedzialki.pl oraz do bezpłatnego, rocznego newslettera naszej kampanii bezmiesneponiedzialki.pl/zapisz-sie-do-kampanii/.